До початку навчального року усі першачки починають хвилюватися, панікувати і відмовлятися йти до школи. Практично кожну осінь усі батьки занепокоєні тривогою дітей. Неважливо якого віку дитина, коли батьки схиляються над нею і кожний раз промовляють «Тобі скоро до школи» це рівносильно тому, якби батьки почули таку фразу: «На наступному тижні ти піднімешся на Еверест».

Тож страхи дітей щодо школи цілком реальні: вони бояться бути без батьків весь день, їхати до навчального закладу шкільним автобусом або зустрічатися з новим вчителем. Емоції, які відчуває ваша дитина до початку навчання у навчальному закладі можуть призвести до загальної тривоги, відчуття, яке більшість дітей не може контролювати. Важливо запам’ятати, що до початку навчання дитину потрібно готувати заздалегідь. Їй потрібен певний час, щоб зрозуміти чого саме не вистачає для комфорту. Безумовно, потрібно звикнути до нового оточення. На щастя, існують усе-таки дієві кроки, які допоможуть емоційно і фізично підготувати майбутнього школяра, так і «бувалих» учнів до початку навчального року.

Подолати страх перед невідомістю

Один із способів заспокоїти вашу дитину – показати їй, як буде виглядати навчальний рік. Занепокоєння часто живиться страхом перед невідомим. За декілька тижнів до початку навчання виконайте наступні кроки:

1. Поговоріть з дитиною про те, що вона буде робити впродовж навчального року. Якщо ваше чадо збирається йти до першого класу, розміркуйте чи можливо влаштувати їй зустріч з вчителем до початку занять. Незважаючи на те, буде учень навчатися у тій самій школі чи в іншій, покажіть йому територію. Пошукайте разом свій клас, відвідайте столову, бібліотеку або актовий зал, покажіть дитячий ігровий майданчик. «Попередній перегляд» шкільного приміщення допоможе дитині позбутися страху. Більшість навчальних закладів на своєму сайті публікують для ознайомлення фотографії шкільних кабінетів і різноманітних заходів.

2. Розкажіть про свої шкільні роки, цікаві заходи, які вам найбільше подобалися і про те, що саме додало вам досвіду. Дітям однозначно сподобаються цікаві історії дорослих, тому додаткових питань вам не уникнути.

«А з ким я буду грати на перервах?»

Більшість дітей хвилюється з того приводу, що їм ні з ким буде гратися під час перерв. Якщо ваша дитина не бачила шкільних друзів впродовж літа, то ще не пізно їх запросити у гості, щоб разом провести весело час. Прогулянка парком, відвідування фільмів зі «старими» і новими друзями – допоможуть вашій дитині відчувати себе комфортніше, коли вона зустрінеться з однокласниками у школі. Експерти радять спробувати рольові ігри. Якщо ваша дитина боїться їхати шкільним автобусом, створіть, подібну до реальності, ситуацію вдома: по черзі – водій автобуса ви або ваша дитина. Придумайте разом цікаву ідею, щоб зробити поїздку у транспорті не такою нудною і страшною.

Якщо ваша дитина вже навчається у школі, поговоріть з нею про неприємні ситуації, що викликали стрес. До прикладу, образа однокласників чи хтось у когось поцупив важливу річ. Можливо розмови про те, що так довго було на думці дитини, допожуть їй трішки розслабитись. Якщо ж ваш юний школяр ображав однокласника, поясніть, чому не можна цього робити, що ви очікуєте від нього хорошої поведінки у цьому навчальному році. У разі незадовільної поведінки, розкажіть про наслідки, які чекають на дитину. Дуже важливо скласти список можливих нагород за хорошу поведінку.

Якщо тривога не зникає

Буває так, що тривога і страх дитини все ж не зникає. Натомість, можуть з’явитися такі симптоми як біль у животі, головний біль. Ось кілька способів поговорити з дитиною, щоб розвіяти її сумніви і страхи:

1. Пообіцяйте своєму майбутньому школяру невеличкий сюрприз після першого навчального дня. Це може бути маленька іграшка, нова книжка або похід до зоопарку. Нагадайте також дитині про те, що вчителі хвилюються не менше за учнів. Найкращий спосіб – це розказати про свої побоювання і про досвід подолання страху перед школою. Поясніть дітям, що відчувати страх – це нормально, що вони у цій ситуації не одинокі.

2. Навчіть вашу дитину вирішувати проблеми. До прикладу, якщо вона боїться задавати питання вчителю, опрацюйте цю ситуацію вдома. Для більш сором’язливих дітей можна використовувати рольову гру, уявляючи себе однолітком і спільно використовувати слова і фрази.

Якщо у перші два навчальні тижні ваша дитина все ще відчуває труднощі, поговоріть з вчителем. Дізнайтесь, яким чином ви можете допомогти їй, що вам варто робити разом. Щоб зробити перехід дитини до навчання більш плавним, скоригуйте свій робочий графік на перший навчальний тиждень. Дослідження показують, що перший навчальний тиждень дуже важкий незалежно від віку школярів.

Кожен рік буде наповнений хорошими і, часом, негативними моментами. Однак, заохочуючи і підтримуючи вашу дитину, ви закладаєте основу для його майбутнього успіху у школі.

Поділитися новиною:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *